A szobanövények között rengeteg virágzó növényt találunk, melyek többsége a szubtrópusi és trópusi területek lakója. A növények ékességét adó virágok természetes élőhelyükön a fajfenntartás nélkülözhetetlen eszközei.
A változatos színű és formájú, gyakran bódítóan finom illatot árasztó virágok a természetben azért nyílnak, hogy a beporzást végző állatok, például rovarok, vagy madarak számára kellőképpen csábítók legyenek.
A legtöbb virágzó szobanövény megfelelő gondozás és elegendő fény mellett évről évre újra virágzik, azonban akadnak kivételek is, mint például a broméliák. Cikkünk további részében 16 közkedvelt és páratlanul szép virágzó szobanövényt mutatunk be röviden.
Medinilla

A pompás medinilla (Medinilla magnifica) a 400 fajt számláló medinilla nemzetség egyik legszebb képviselője. Eredeti élőhelyén a Fülöp-szigetek esőerdeiben, 2 métert is meghaladó cserjévé fejlődik. Nagyméretű levelei közül bukkannak elő száron csüngő bimbói, melyekből hatalmas rózsaszín virágok nyílnak.
Azálea

Az azálea (Rhododendron simsii) az erikafélék családjába tartozó Japán, és Közép-Kína területéről származó növény. Virágai az év szürkébb időszakában csempésznek vidámságot otthonunkba. A fagyveszély elmúltával félárnyékos helyen, szabadban is tarthatjuk.
Koszorúfutóka

A koszorúfutóka (Stephanotis floribunda) mely madagaszkári jázmin néven is ismert, Madagaszkár területén őshonos örökzöld kúszócserje. Levelei sötétzöld árnyalatúak és bőrszerűek, hófehér, csillag alakú virágai bogernyőben nyílnak, páratlan látványt nyújtanak. Virágzásában jellemzően a júniustól szeptemberig tartó időszakban gyönyörködhetünk.
Papagájvirág

A pompás papagájvirág vagy paradicsommadár-virág (Strelitzia reginae) örökzöld dísznövény, amely Dél-Afrikában őshonos, Európában a 17. század vége felé terjedt el. Szépsége és tartóssága miatt, nem csak mutatós szobanövény, hanem virágkötészeti alapanyag is.
Gloxínia

A gloxínia (Sinningia speciosa) Brazíliából származó hagymás évelő növény, mely a csuporkafélék családjába tartozik. A kereskedelemben kapható növények egytől-egyig nemesített fajták, melyek őse a Sinningia speciosa.
A gloxínia viszonylag kis termetével, és feltűnő szépségű virágzatával, hódította meg a szobakertészek szívét. Fodros szélű, tölcsérre emlékeztető, fehér, piros, lila és rózsaszínben játszó virágai egész nyáron ékesíthetik otthonunkat.
Lepkeorchidea

Ha azt halljuk orchidea, szinte biztos, hogy legelőször a lepkeorchideára gondolunk, mely India, Délkelet-Ázsia, Fülöp-szigetek, Indonézia és Észak-Ausztrália területén is őshonos. Kerekded sötétzöld leveleivel, magasra törő virágszárával és a szár felső részén hozott számtalan virágával igazán szép látványt nyújt.
Megfelelő gondozás mellett a rengeteg féle színárnyalatban pompázó virágai nagyon hosszan díszítenek.
Amarillisz

Az amarillisz vagy lovagcsillag (Hippeastrum) az amarilliszfélék családjába tartozó növény, mely Amerika trópusi és szubtrópusi vidékeiről származik. A boltokban általában nemesített fajtái kaphatók, melyek különféle színárnyalatokban pompáznak és díszítik otthonunkat a szürke tél végi hónapokban.
Klívia

A klívia (Clivia miniata), mely kafferliliom vagy narancsliliom néven is ismert az amarilliszfélék családjába tartozó dísznövény, őshazája Dél-Afrika. Szobanövényként, valamint fagymentes időszakban balkonon és verandán is nevelhetjük.
Viaszvirág

A Hoya nemzetségbe, mely nevét az angliai Northumberland herceg főkertésze, Thomas Hoy után kapta kb. 200 különböző viaszvirág faj tartozik. Ezek a különleges szépségű növények a Dél-Kínától Ausztráliáig húzódó területet, valamint Alsó-Burmát népesítik be.
Szobanövényként csak néhány viaszvirág fajt forgalmaznak az üzletek, ezek közül a leggyakoribb a Hoya bella, a Hoya carnosa, a Hoya lacunosa, a Hoya multiflora valamint a Hoya linearis.
Karácsonyi kaktusz

A karácsonyi kaktusz, rákkaktusz vagy tagoltlevélkaktusz (Schlumbergera) Brazíliából származó, hazánkban kifejezetten kedvelt szobanövény, mely látványos virágzatát az októbertől-márciusig terjedő időszakban hozza.
Korallvirág

A tömött korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) Madagaszkár szigetéről származó pozsgás növény. Hazánkban kifejezetten népszerű szobanövénynek számít, a lakások elmaradhatatlan dísze. Megfelelő gondozás mellett akár egész évben virágzásra bírható, így éven át csodálhatjuk sokféle színben pompázó virágzatát.
Fokföldi ibolya

A fokföldi vagy afrikai ibolya (Saintpaulia ionantha) a csuporkafélék családjába tartozó, a kelet-afrikai Uzambara hegységben őshonos növény. Az egyik legrégebb óta tartott virágzó szobanövény, mely változatos árnyalatú virágaival nagyon szép látványt nyújt.
Ciklámen

A ciklámen, szobaciklámen vagy perzsa ciklámen (Cyclamen persicum) a kankalinfélék családjába tartozó, a Földközi-tenger vidékének keleti részéről származó nagyon kedvelt szobanövény, mely nemcsak levélzetével, hanem a megfelelő gondozás mellett, élénkszínű virágaival is díszít.
Begónia

A sudár begónia (Begonia elatior) a begóniafélék családjába tartozó Ázsia, Afrika, és Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein őshonos növényfaj. Rengeteg fajtája megtalálható a kertészetekben, a különféle hibridek és színváltozatok, szobanövényként, kerti és balkon növényként tarthatók.
Flamingóvirág

A flamingóvirág (Anthurium) a kontyvirágfélék családjába tartozó, Dél-Amerikában őshonos, látványos szobanövény, mely piros, rózsaszín vagy fehér virágokkal örvendezteti meg tulajdonosát. Virágait a februártól júliusig terjedő időszakban csodálhatjuk meg, az év további időszakaiban pihen a növény, ekkor élénkzöld levelei díszítenek.
Vitorlavirág

A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) Kolumbia és Venezuela területéről származó növény, mely márciustól, szeptemberig virágzik. Hosszúkás alakú, sötétzöld leveleivel, valamint érdekes, vitorlára emlékeztető fehér virágaival díszít.
Ha szeretnél többet megtudni a virágzó szobanövények gondozásáról, olvasd el cikkeinket, melyeket a Virágzó szobanövények rovatban gyűjtöttünk össze.
Képek forrása: Adobe Stock; Dreamstime; Freepik; Unsplash / Siegfried Poepperl